Klimainvesteringsfondet går inn med 400 millioner kroner i Scatecs Obelisk-prosjekt i fondets første investering i Egypt. Hybridanlegget med 1,1 GW solkraft og 200 MWh batterilagring vil bidra til å unngå 1,5 millioner tonn CO₂ årlig.

Prosjektet, som ligger i Naga Hammadi i Øvre Egypt, vil levere stabil og kostnadseffektiv fornybar energi til et land med raskt voksende kraftbehov. Obelisk er Scatecs største prosjekt til nå.
Gigantprosjektet vil produsere over 3000 GWh strøm årlig og dermed unngå utslipp på 1,5 millioner tonn CO2. Det tilsvarer nesten like mye som Norges største punktutslipp Mongstad, eller 3 prosent av norske årlige utslipp.
– Dette prosjektet er et eksempel på det vi må gjøre mer av i utviklingspolitikken. Med en kombinasjon av privat og offentlig kapital bidrar vi her med høyteknologiske løsninger som skaper arbeidsplasser og kutter klimagasser i utviklingsland. I oktober fikk jeg høre om den viktige rollen Scatec spiller i Egypt da jeg besøkte landet, og jeg ser frem til å følge dem videre,
Åsmund Aukrust
Utviklingsminister
Gjennom avtalen vil Norfund, gjennom Klimainvesteringsfondet, eie 25 prosent av Obelisk-holdingselskapet, mens Scatec eier de resterende 75 prosentene. Franske EDF vil eie 20 prosent av driftsselskapet (SPV), noe som gir Scatec og Norfund en samlet eierandel på henholdsvis 60 og 20 prosent.
– Obelisk-prosjektet er et godt eksempel på hvordan Klimainvesteringsfondet kan bidra til å akselerere overgangen fra fossil til fornybar energi i fremvoksende markeder gjennom lønnsomme investeringer,
Bjørnar Baugerud
Leder for Klimainvesteringsfondet i Norfund
Investeringen er Klimainvesteringsfondets første i Nord-Afrika og den første i Egypt. Landet ble tidligere i år lagt til som et av fondets 13 prioriterte land, og Norfund har sammen med Scatec jobbet med investeringen over lenger tid.
– Vi er svært glade for å fortsette vårt verdifulle samarbeid med Norfund. Obelisk er det største prosjektet Scatec har satt i gang bygging av til nå, og kombinasjonen av sol og batterier vil levere stabil og kostnadseffektiv fornybar energi for å dekke Egypts voksende kraftbehov og støtte deres energitransisjon, sier CEO i Scatec Terje Pilskog.
Klimainvesteringsfondet, som Norfund har forvaltet siden 2022, har i sine tre første år gjort investeringer på 5,6 milliarder kroner. De har gått til prosjekter som når de er ferdig bygget årlig vil unngå 17,6 millioner tonn CO2. Det tilsvarer 40% av Norges årlige utslipp. Samtidig har den gjennomsnittlige avkastningen fra fondet vært på 14,4% i investeringsvaluta (19% i NOK).