Mars 8, 2025
Klimainvesteringsfondet investerer 160 millioner kroner i en ny sørafrikansk plattform for fornybar energi, drevet av Pele Green Energy Group. Kapitalen skal finansiere prosjektersom samlet vil unngå 1,9 mill. tonn CO2.

Pele Green Energy Group er et sørafrikansk såkalt Black Economic Empowerment (BEE) infrastrukturselskap, som ble grunnlagt av 5 unge entreprenører i 2009. Gruppen utvikler, eier, bygger og driver fornybare energiprosjekter. Per i dag har de 980 MW i drift, 670 MW under bygging og en videre pipeline på mer enn 5 GW under utvikling.
Klimainvesteringsfondet, forvaltet av Norfund, går sammen med Nedbank, en av Sør-Afrikas største banker, inn med til sammen 350 millioner kroner for å skalere opp selskapets investeringer i fornybar energi.
Unngår større utslipp enn Mongstad-raffineriet
– Vi ser på denne investeringen som et vesentlig bidrag til å bidra til å dekke Sør-Afrikas økende energibehov samtidig som vi unngår enorme utslipp, sier Bjørnar Baugerud, leder for Klimainvesteringsfondet i Norfund.
Prosjektene investeringen skal bidra til å finansiere, er beregnet å ville unngå utslipp på 1,9 millioner tonn CO2 i året. Det tilsvarer alene 4% av årlige norske utslipp – eller mer enn utslippene fra Equinors raffineri på Mongstad, som er det største utslippspunktet i Norge (1,7 millioner tonn CO2 i 2023).
– Dette er et strålende eksempel på hvor effektivt Klimainvesteringsfondet er for å få opp farten på den globale energiomstillingen og begrense klimaendringene som rammer de fattigste aller hardest, sier Åsmund Aukrust.
Aukrust viser til at en uavhengig evaluering av Norfund og Klimainvesteringsfondets energiinvesteringer som ble lagt fram forrige uke, viste svært effektive resultater.
Så langt har Klimainvesteringsfondet investert totalt 5,5 milliarder kroner, som bidrar til å bygge 7937 megawatt ren energi. Prosjektene vil unngå 17,6 millioner tonn CO2 hvert år – omtrent en tredel av norske utslipp.
Forrige uke ble det klart at president Trump legger ned Power Africa, en av de største satsningene på å bidra til utbygging av fornybar energi på kontinentet, som ifølge sin siste årsrapport har bidratt til å bygge ut 14 300 megawatt kapasitet.
Satser på energi til næringslivet og batterilagring
Norfund investerte første gang i Pele Green Energy i 2023, og investeringen på ca 400 mill. kroner har bidratt til byggingen av en portefølje av store sol- og vindkraftverk. Selskapet har nå behov for mer kapital for å finansiere den videre veksten, som er planlagt innen prosjekter som leverer energi direkte til næringslivet (C&I), investeringer i batterilagring, og flere statlige anbud for større fornybarprosjekter.
– Denne transaksjonen er en game-changer for Pele Energy Group og den bredere fornybar energisektoren. Støtten fra Norfund og Nedbank gjør det mulig for oss å akselerere prosjektutvikling, sikre nye muligheter og drive bærekraftige energiløsninger som vil ha en varig innvirkning på Sør-Afrikas energifremtid, sier Gqi Raoleka, administrerende direktør i Pele Green Energy.
Sør-Afrika har de siste årene vært hardt rammet av strømrasjonering, og i forrige uke nådde dette igjen sitt høyeste nivå på over et år etter at flere kraftverk sviktet.
Som verdens 14. største utslipper av drivhusgasser, er Sør-Afrikas energisektor sterkt dominert av kullkraft, som står for nesten 90 prosent av energiforsyningen. Tankesmien Meridian har anslått at Sør-Afrika trenger investeringer i fornybar energi på over 260 milliarder kroner det neste tiåret for å nå sine klimamål.