februar 25, 2025

Evaluering av Norfunds energiinvesteringer viser effektive resultater 

En uavhengig evaluering av Norfunds energiinvesteringer viser at disse har levert gode og bærekraftige resultater. 

Fotokredittering: Green Roof

– Vi er fornøyde med at en slik omfattendegjennomgang bekrefter at Norfunds energiinvesteringer har levert effektivt på tilgang på energi og unngåtte utslipp, sier Tellef Thorleifsson, administrerende direktør i Norfund.  

Evalueringen er utført av KPMG på vegne av Avdeling for evaluering av norsk utviklingssamarbeid, som nylig ble flyttet fra Norad til Norec. Rapporten omfatter investeringer i fornybar energi under Norfunds utviklingsmandat i perioden 2015-2023, og under Klimainvesteringsfondet Norfund forvalter fra 2022-2023. 

– Jeg er særlig glad for at rapporten viser at vårt fokus på økonomisk bærekraft i prosjektene og effektivitet i egen drift er viktige bidrag til de gode resultatene,

Tellef Thorleifsson

Rapporten viser at Norfunds investeringer har bidratt til økt strømproduksjon, bedre tilgang til fornybar energi og unngåtte klimagassutslipp i utviklingsland. I årene omfattet av evalueringen har Norfund bidratt til finansiering av mer enn 11 GW ny elektrisitetsproduksjon og til at over 7 millioner husholdninger har fått tilgang til elektrisitet. 

Anbefaler å oppjustere målene for Klimainvesteringsfondet

Det er estimert at Klimainvesteringsfondets investeringer vil bidra til å igangsette energiproduksjon som årlig vil unngå 14,7 millioner tonn CO2, tilsvarende 31% av norske utslipp i 2023. Det er allerede mer enn målet Norfund hadde satt for perioden til 2026. Evalueringen anbefaler derfor å oppjustere dette. 

– Vi er fornøyde med at evalueringen konkluderer med at Norfund leverer resultater i tråd med statens mål for våre mandater, sier Thorleifsson. 

Alt i gang med anbefaling om å satse på kraftnett

Evalueringen har også forslag til justeringer, blant annet å satse mer på å redusere flaskehalser i energiutbyggingen gjennom å investere mer i kraftnett.  

– Anbefalingen er i tråd med våre egne analyser, og vi er allerede i gang med investeringer i kraftnett under begge våre mandater, sier Thorleifsson.  

Fotokredittering: Copperbelt Energy Corporation

Han viser til nylige investeringer i Zambia og India, men peker også på mange av Norfunds prioriterte land under utviklingsmandatet ikke tillater private investeringer i kraftnett.  

Under Klimainvesteringsfondet har Norfund gjort flere større investeringer i kraftnett. Her er det imidlertid en utfordring at det ikke finnes noen standard for å beregne klimaeffekten av disse.  

– Det er ingen tvil om at det ikke blir noen energitransisjon uten transmisjon, og vi vet at klimaeffekten av å koble mer fornybar energi på nettet gjennom investeringer i kraftnett er stor, men foreløpig inngår de ikke i tallene vi rapporterer på unngåtte utslipp, sier Thorleifsson.